top of page

Поръчка: След предварително потвърждение, алъш-вериш и стиснати ръце, за целта използвайте начин на комуникация по избор (M, T, S).

Ще си уговорим транспорт, количество и т.н. важни неща.

Цена: Това е абсолютно въпрос на договаряне според количеството и местоположението.

Детайлно и полезно

Лукът

Има растения, чиято лековита слава се носи като легенда по целия свят. Едно от тях е зеленият лук, за който неизменно се сещаме още в най-ранна пролет. Той все пак е един от най-ранните зеленчуци, които обагрят пазарите в толкова здравословния зелен цвят.
Въпреки най-обикновения си и непретенциозен вид, зеленият лук може да се похвали с много интересна история.

 

За първи път са започнали да го употребяват за храна на Азиатския континент. Пастирите много се радвали, когато виждали по пътя си свежите му пера, а по-късно разбрали, че и луковиците му стават за храна. След това по пътя на търговията той попада в Египет, където вече започва да се отглежда като културно растение. Затова често можем да видим негово изображение по фреските, достигнали до нас от тези стари времена.

Лечебните му качества обаче биват открити в Древна Гърция, където атлетите натривали мускулите си с него преди най-важните състезания, за да заякнат. Те силно вярвали, че лукът ще ги зареди с допълнителни сили и широко го използвали като допинг. И воините в Рим доста наблягали на зеления лук, като смятали, че той засилва тяхната издържливост.
Всичко това не е случайно. Защото той наистина притежава уникални свойства.

С голямото си съдържание на фитонциди това растение убива всички микроби по пътя си. Ако дъвчим 3 минути от неговите стъбла, ще унищожим множество бактерии в устата си.
Изключително голямо е и количеството на желязо в него. Така че, похапвайки повече зелен лук, можем да си повишим сериозно хемоглобина – особено в този сезон, когато пролетната умора се отразява твърде зле на кръвната ни картина.

 

Неотдавна учените откриха в този ранен зеленчук веществото кверцетин, което представлява мощен антиоксидант, оказващ ни неоценима подкрепа в борбата с онкологичните заболявания.

 

 

Зелените пера и младите луковици са богати също и на калий, който пък е безценен елемент за добрата работа на сърдечно-съдовата система. А отделно в тях има и сериозни количества от така нужния ни витамин С, както и провитамин А и витамини от групата В и РР. По тази причина не е чудно, че те се използват основно за профилактика и лечение на авитаминозите. Витамините в перата са повече, отколкото в луковицата. Само 100 грама от тях могат да ни осигурят дневната норма за възрастен човек от витамин С.

Друго уникално свойство на зеления лук е, че той понижава съдържанието на лошия холестерол в кръвта, а също и потиска развитието на атеросклерозата. Много е полезен също и за отделителната система, тъй като доброто съчетание в него на натрий и калий предизвиква добър мочегонен ефект и помага за извеждането от организма на излишните течности.  А многото цинк в този зеленчук може да подобри състоянието на косата и ноктите ни, заради което той често е използван и за козметични цели.


Диетолозите препоръчват да се използва най-вече бялата част и перата, които се отрязват на разстояние десетина сантиметра от нея. Върховете на зелената част трябва да се изхвърлят, тъй като не са толкова полезни и дори може да предизвикат главоболие, раздразнителност и стомашни неразположения.

Хубавото на пресния чесън е, че запазва в себе си всички полезни и незаменими свойства на стария. Той оказва неоценима помощ за повишаване на имунитета на организма, тъй като съдържа високи нива на алицин. Именно това съеднинение от групата на алкените е отговорно за специфичната миризма на чесъна, но пък е мощен антиоксидант. Чесънът е естествен антибиотик, който ще ви помогне в превенцията на настинки и грипозни състояния.

 

 

Ако имате ниски нива на желязо в организма, отново пресният чесън е вашият верен съюзник.
Свежият и малко миризлив зеленчук е богат още на полисулфиди, които помагат срещу сърдечни заболявания. И ако това не е достатъчно, чесънът е богат на мангал и минерал, които се свързват с така наречения "добър“ холестерол. Когато мангановите нива в организма са високи, това помага и за по-високото съдържание на "добър“ холестерол.

Има всевъзможни начини да консумирате пресен чесън като най-препоръчителният начин е да не минава термична обработка, за да се запазят всичките му полезни свойства.

Може да го нарежете много на ситно и да го прибавите към дресинга за салатата. Ако решите да го сготвите, може да сложите цялата глава на пресния чесън в пиле, заедно с няколко лимонени резенчета. Резултатът ще е много вкусен и ароматен.

bottom of page